Łatwe w obsłudze grille gazowe, nie wymagają czasochłonnego rozpalania, a do tego dania na nich przyrządzane są bardzo smaczne, zdrowe i aromatyczne.
Grille gazowe to grupa urządzeń o różnych rozmiarach, od niewielkich kompaktowych poczynając, na dużych wielopalnikowych do obsługi dużych imprez kończąc. Cechą charakterystyczną jest sposób ich ogrzewania, wykorzystujący butlę lub specjalne naboje z propanem lub propan-butanem.
Grille gazowe oferują różne sposoby grillowania. Dzięki dużym stacjom z grillem gazowym nie ma ograniczeń co do kreatywności grillowania na swoim tarasie. Podstawowa zasada jest zawsze taka sama: palnik włączony, maska zamknięta i brak ognia! W przypadku grilla gazowego, podobnie jak większości grilli na węgiel drzewny, zawsze grillujesz pod maską. Pokrywka odbija ciepło, dzięki czemu zapewnia szybkie i optymalne grillowanie oraz doznania smakowe.
Grille gazowe to ciesząca się dużą popularnością alternatywa dla tradycyjnych urządzeń opalanych brykietem czy węglem drzewnym. Jakie inne zalety, ale i wady warto wziąć pod uwagę, decydując się na najlepiej dopasowany sprzęt?
Zalety grilli gazowych
Gotowy do pracy w kilka minut
Jedną z najważniejszych zalet tego sprzętu jest łatwość i szybkość przygotowania. Nie ma konieczność rozpalania węgla czy brykietu. Po odpaleniu palników można rozpocząć przyrządzanie jedzenia.
Funkcjonalność i trwałość
Urządzenie wyposażone jest zwykle w kilka palników o dużej mocy, za pomocą których precyzyjnie steruje się temperaturą. Niektóre modele dodatkowo posiadają deflektory ciepła lub podwójne pokrywy. To sprawia, że nagrzewają się bardzo szybko. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje takie jak rożen, do pieczenia kurczaka. Ciekawostką są z kolei egzemplarze, do których da się zamontować specjalny termometr, mierzący temperaturę nawet kilku dań jednocześnie i wysyłający dane do smartfona. Dobrej jakości sprzęt, wykonany z trwałych materiałów, gwarantuje bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat.
Nie tylko grillowanie
Poza standardowym sposobem grillowania, istnieje też opcja podsmażania, duszenia, gotowania i pieczenia. Używając dodatkowych akcesoriów takich jak pełne płyty żeliwne, patelnie, kamienie do pizzy, woki, można usmażyć jajecznicę, piec placki, zrobić gulasz...
Zdrowie na talerzu
Grille gazowe zaopatrzone są w specjalne systemy odprowadzające tłuszcz. Przez co nie kapie on na płomień i nie ulega w nim spaleniu. To z kolei sprawia, że w tak przygotowanym jedzeniu nie wykrywa się niekorzystnych dla zdrowia substancji, w tym rakotwórczych.
Wady grilli gazowych?
Brak charakterystycznego smaku dań?
Nic bardziej mylnego. Zastosowane szyny aromatyzujące w modelach Weber, powodują, iż aromat ze ściekającego po nich tłuszczu wraca do potraw. Dodatkowo możemy zastosować dla aromatu dymnego różnego rodzaju zrębki z różnych drzew owocowych a nawet z beczek po whisky.
Koszt zakupu
Porządny grill gazowy kosztuje kilka tysięcy, jednak biorąc pod uwagę wszystkie funkcje, jakie oferuje, z pewnością będzie to jedno z najczęściej użytkowanych sprzętów kuchennych przy domu i w ogrodzie i to nie tylko w sezonie letnim. Można go bowiem z powodzeniem odpalić także zimą.
Rozmiar i wielkość grilla gazowego
Te wielopalnikowe (4,6,8 palników) charakteryzują się dużymi rozmiarami. Trzeba więc dysponować wystarczającą ilością miejsca w ogrodzie. Z drugiej strony są w stanie przygotować w tym samym momencie jedzenie dla kilkunastu osób. Dla miłośników minimalizmu dostępne są także modele znacznie mniejsze, wręcz balkonowe.
Grill gazowy to rozwiązanie dla wymagających klientów, ceniących sobie komfort użytkowania, szybkość przyrządzania, lubiących gotować i biesiadować w gronie najbliższych. Parametry i dodatkowe funkcje dobrane pod użytkownika będą gwarancją zadowolenia.