W grillowaniu jest magia, która wydobywa z nas to, co najlepsze.
Nie oznacza to jednak, że zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć magię, która występuje w momencie umieszczenia mięsa na ruszcie. Sztuka perfekcyjnego grillowania nie jest trudna do opanowania.
Zachowując ostrożność i przestrzegając kilku prostych wskazówek, szybko zapomnisz o niepowodzeniach i trafisz do świata, w którym jedzenie jest zawsze doskonale przygotowane. Najważniejsze jest ustawienie odpowiedniej temperatury źródła ciepła. Nieodparta chęć grillowania może sprawić, że będziemy się niecierpliwić podczas rozgrzewania grilla, szczególnie w przypadku użycia węgla drzewnego. Naucz się czekać, aż grill będzie idealnie rozgrzany, a nagle zobaczysz, że Twoje umiejętności grillowania znacznie wzrosły. Nie jest to trudne w przypadku grilli gazowych lub elektrycznych.
Sytuacja wygląda trochę gorzej w przypadku grilli węglowych, jednak te same zasady odnoszą się do wszystkich typów. Jeśli grill jest wyposażony w termometr, można kontrolować temperaturę — niska temperatura wynosi od 130 do 150°C (duszenie); średnia od 180 do 230°C (kurczak i warzywa); wysoka od 230 do 290°C (stek lub ryby).
Kolejną kwestią jest to, czy chcesz piec w bezpośrednim lub pośrednim cieple. Ciepło bezpośrednie oznacza dokładnie to, na co wskazuje nazwa: umieszczając jedzenie tuż nad płomieniem, uzyska się wspaniałe ślady pieczenia i rusztu, które są cechą charakterystyczną dla idealnie przyrządzonych steków, filetów i warzyw. Ciepło pośrednie jest lepsze w przypadku większych kawałków mięsa, takich jak całe kurczaki lub porcje żeberek, gdy do pieczenia potrzebujemy ciepła i dymu, ale niekoniecznie działania bezpośredniego płomienia. Na odpowiednio dużym grillu można piec z wykorzystaniem obu sposobów. Po uzyskaniu stabilnej temperatury można zacząć grillować! Tak więc grill jest już rozgrzany do odpowiedniej temperatury, jedzenie się piecze w kontrolowanym przez Ciebie tempie, słychać skwierczenie mięsa - słowem: wszystko idzie jak po maśle. Wkrótce następuje ostatni i zarazem najważniejszy etap: skąd masz wiedzieć, kiedy jedzenie jest już gotowe? Sardynki nie mogą się równać pod względem rozmiaru i kształtu z grubym i soczystym stekiem — czas ich pieczenia nie będzie taki sam, nawet jeśli zostaną upieczone na tym samym grillu. Odpowiedź leży w odrzucaniu niepewności. Tu z pomocą przychodzi najbardziej przydatny gadżet w orężu miłośników grillowania — termometr, który pozwala dokładnie określić temperaturę we wnętrzu mięsa.
Piękno grillowania polega na tym, że nie ma ograniczeń co do możliwości przygotowywania potraw na grillach, które konstruujemy — ale nie w tym tkwi sedno sprawy. Najważniejsza jest możliwość stworzenia czegoś wyjątkowego — zarówno na grillu Weber, jak i wokół niego.
Istnieje kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę. Po pierwsze: po zdjęciu jedzenia z grilla nadal będzie się ono piec jeszcze przez chwilę, dlatego też należy pozwolić wzrosnąć temperaturze o kilka stopni po odłożeniu mięsa. Ostrożnie użyj sondy i sprawdź, jak daleko od środka powinna znajdować się jej końcówka. Nie lekceważ odczytów temperatury, a Twoje jedzenie będzie nie tylko doskonale wypieczone, ale także bezpieczne do spożycia.
Oto kilka ogólnych wskazówek:
- Pieczona wołowina i steki muszą osiągnąć temperaturę 53–55°C, jeśli lubisz mięso średnio krwiste; 60–65°C w przypadku mięsa dobrze wysma-żonego.
- Mięso wieprzowe — 71°C. Jagnięcina — 60–62°C, jeśli lubisz różowy kolor mięsa, oraz 71°C w przypadku mięsa średnio wysma-żonego.
- Drób wszelkiego rodzaju musi osią-gnąć temperaturę 75°C (co stanowi minimalną temperaturę dla mielonej wołowiny i hamburgerów).
Nie rozstawaj się z termometrem i przestrzegaj odpowiednich temperatur, a wkrótce przekonasz się, że każdy może być pewnym siebie kucharzem.
Przestrzeganie tych zakresów temperatur z wykorzystaniem termometru podczas pieczenia gwarantuje odniesienie sukcesu. Ostatnią czynnością jest odłożenie na kilka minut na bok ugrillowanego jedzenia, przez co stanie się ono bardziej delikatne i smaczne.